11. juni 2025 afholdt skovfoged Søren Ladefoged den planlagte ekskursion på Nørhedegaard – en ejendom i midten af Thy med tilhørende 38 ha skov, 80 ha landbrug og ca. 30 ha juletræer.

Emnet viste sig at have en bred interesse og i alt ca. 40 personer deltog.

Ejerene Lise og Thorning Dissing har med hjælp fra Skovdyrkerne gennem de seneste par år lavet en bunke spændende tiltag i skoven for at fremme de mange naturværdier der er på ejendommen.

Søer og moser var gennem årene blevet næsten usynlige på grund af tilgroning med pil og birk omkring dem.

Ønsket om at få nogle åbne kig til vådområderne er blevet kombineret med etablering af nogle slyngende stiforløb omkring dem.

Det er ikke tanken, at stisystemerne skal benyttes af store maskiner.

De er blevet grenknust og skal efterfølgende holdes farbare med brakpudsning et par gange om året. Det giver gradvist en mere stabil bund og frisk græs og urter til vildtet.

Yderligere er der skabt nogle åbne pladser eller torve på udvalgte steder, hvor man kan opholde sig og nyde udsigten og hygge sig – måske med bål og en grill en dejlig sommeraften.

På ekskursionen blev de flotte resultater vist frem med tilhørende forklaringer fra Søren Ladefoged og ejer Thorning Dissing.

Hovedbudskabet på dagen var at demonstrere, at fremme af lokale naturværdier ikke behøver at være et fordyrende tiltag.

Planlægges det ordentligt kan det integreres i den normale drift med skovning, flisfældning og kulturteknik.

Det kræver et øget fokus og bidrag fra skovfogeden i form af  f.eks. udvisning.

Som andre eksempler på at højne naturværdierne kan nævnes:

Lokalt er der tale om store sitkagraner, men også enkelte solitære ege.

Søren Ladefoged fortalte om den aktuelle tilskudsordning hvor der gives tilskud til bevarelse af gamle løvtræer og udtrykte her også håb om, at ordningen vil kunne udvides til at gælde nåletræer.

Desuden blev der vist eksempler på forskellig kultur- og foryngelsesteknik og bevoksningstyper.

Arrangementet blev afsluttet på en af de nyetablerede opholdspladser ved kanten af Hjortesø med en sandwich og lidt drikkeligt.