
Nye medarbejdere i Midt og god sommer
Så nærmer sommerferien sig med hastige skridt. Vi har igen i år haft et virkelig travlt forår hos Skovdyrkerne Midt.
Til trods for, at der har været store ændringer i tilskudsordningerne til skovrejsning, har mange ønsket at udnytte deres tilskudstilsagn fra efteråret, og har valgt at gennemføre deres skovplantning. Inklusiv gentilplantningerne i eksisterende skov, har vi plantet mere end 800.000 planter i år.
Også på skovningssiden har der været stor aktivitet – vi har således skovet og handlet mere end 80.000 kubikmeter fastmasse råtræ – leveret til danske savværker, til eksport og biomasse til varmeproduktion.
Vi har i løbet af foråret oplevet en ret markant fremgang i vores medlemsareal – der er mange nye som melder sig ind, og det er relativt store skovarealer der indmeldes. Vi har løbende fokus på at servicere vores medlemmer bedst muligt, og derfor er vi også glade for, at vi i den seneste medlemstilfredshedsundersøgelse har oplevet en meget stor fremgang i tilfredsheden blandt vores medlemmer.
Kombinationen af stor tilfredshed, fremgang i medlemsareal og en forventet høj aktivitet, medfører at vi har behov for flere medarbejdere til at betjene vores medlemmer. Vi er derfor glade for, at vi efter sommerferien har ansat tre medarbejdere i Midt:
- Skovfoged Rune Rauff Schultz som erstatning for Mads Enemark i geografien omkring Bjerringbro.
- Skovfogedassistent Anders Due Grønhøj, som skal assistere Kai Boisen omkring Skanderborg og Odder.
- Skovfogedassistent Kasper Arent Andersen, som skal assistere Simon Kortnum Fabricius i geografien fra Salling ned mod Karup.
Vi stiller således med stærkeste hold, når vi efter sommerferien starter op igen.
Men nu er det så tid til en tiltrængt sommerferie, hvor der bliver tid til at lade op og slappe af. Kontoret holder lukket i uge 29, 30 og 31. I uge 30 holder alle skovfogeder ferie, men i alle øvrige uger vil der være mulighed for at få fat i en skovfoged, hvis der er behov for det. Se hvem der er tilgængelig i vores feriekalender her.