Dendronologi er græsk, detbetyder: læren om træer.

Foreningens medlemmer er en fin blanding af fagfolk fra skov og park sammen med private med stor interesse for træer. Her findes viden om stort set alt træagtigt der kan gro iDanmark.

Foreningens hovedaktiviteter er ekskursioner til ind- og udland. Her organiseres ret billige grupperejser, hvor man i en kreds af ligesindede kommer omkring og ser overordentligt spændende steder med spændendetræer. Den sidste turgik til Rold skov, og den næste udlandstur går til Sydafrika !

En gang årligt udkommer foreningens kronjuvel: Dansk dendrologisk Årsskrift. En smuk lille bog hvori der kanlæses meget interessante artikler fra dendrologiens verden. I det seneste nummer således blandet andet om: Dansk Træregister, Arboretet ved AarhusUniversitet, Bornholms Pinet, Betula – några odlingserfarenheter fra sydskandinavium.

Dendrologerne udgiver netop nu: Nåletræer i Danmark og Norden – en bestemmelsesnøgle til nåletræer. Den er virkelig billig: Kr. 75,00 incl. cd, mens eksl. forsendelse.Se mere på dendrologernes flotte hjemmeside: www.dendron.dk.

Det er meget billigt at være medlem – det koster kun kr. 200,00 pr. år. Man kan også indmelde sig vedkasseren Carl Jensen, Frederiksberggade 104, 8600 Silkeborg – gerne på mail crl@remove-this.sns.dk.

Man behøver ikke at være total nørd for at være medlem, men der er en dejlig risiko for at man bliver det.

Skovfoged Hans Graversgaard

Nyheden er skrevet af:

Blandet, dyrket skov i efterårsfarver

Skovdyrkerne