Søren har stor erfaring og kendskab til juletræsbranchen, og har arbejdet med dette forretningsområde i over 25 år – senest med ansættelse hos en større tysk juletræsgrossit.

Søren får – efter grundig introduktion og overlevering – ansvaret for foreningens arbejde med juletræer og vil i samarbejde med foreningens øvrige skovfogeder, sikre at vores medlemmer får rådgivning og service på et meget højt fagligt niveau.

Med ansættelsen af Søren Lundsgaard skærper Skovdyrkerforeningen Nord-Østjylland det strategiske fokus på dyrkning og handel med juletræer, og frigiver samtidig yderligere ressourcer i foreningen til rådgivning på skovområdet.

Søren er 51 år og bor i vores sydlige geografi – tæt på motorvejen. Søren har kontor på Skovdyrkerkontoret på Marsvej i Randers og kan kontaktes på:

Søren vil referere til Peder Gregersen.

Så jeg håber I vil tage rigtig godt imod Søren derude i juletræerne.

Skovrider Peder Toftgaard Gregersen.

Nyheden er skrevet af:

Blandet, dyrket skov i efterårsfarver

Skovdyrkerne