Formand Torben Bille Brahe fremlagde foreningens beretning for sidste gang, i det han træder tilbage som formand. En beslutning som blev truffet allerede for to år siden.

Foreningens næstformand Rudolf Iuel takkede på foreningens og bestyrelsens vegne Torben for det store arbejde igennem årene.

Der er på forhånd indkaldt til ekstraordinære generalforsamlinger i begge foreninger, hvor den endelige vedtagelse af en fusion kan foregå. De afholdes den 14. november i Skovdyrkerforeningen Øst og den 15. november i Skovdyrkerforeningen Fyn. Begge dage kl. 16.00 på foreningernes adresser.

Ekstraordinær generalforsamling Skovdyrkerforeningen Øst

Afholdes mandag den 14. november kl. 16.00 på foreningens adresse ved Gefion, Fulbyvej 15, 4180 Sorø.

Dagsorden:

  1. Valg af dirigent
  2. Forslag om vedtagelse af fusion mellem Skovdyrkerforeningen Øst og Skovdyrkerforeningen Fyn.

Alle medlemmer er velkomne. Af hensyn til lokale og traktement ser vi gerne, at man tilmelder sig til foreningens kontor senest mandag den 7. november gerne pr. mail på: ost@remove-this.skovdyrkerne.dk eller telefon 57 86 54 60.

By: UNI

Nyheden er skrevet af:

Blandet, dyrket skov i efterårsfarver

Mere om