
Skovdyrkerne Øerne søger to skovfogedassistenter
Skovdyrkerne Øerne søger to nye skovfogedassistenter – én til Sjælland og én til Fyn. Del meget gerne opslaget, hvis du kender nogen, der kunne være interesseret.
Aktivitetsniveauet stiger – både i vores nuværende medlemmers skove og som følge af Den Grønne Trepart. Derfor søger Skovdyrkerne Øerne nu to nye skovfogedassistenter: én til Sjælland og én til Fyn.
Vi leder efter kandidater med en skovbrugsfaglig baggrund, der har lyst til at arbejde tæt på praksis og i samarbejde med både skovejere, entreprenører og kolleger i marken. Erfaring er en fordel, men ikke en forudsætning – det vigtigste er gåpåmod, faglig nysgerrighed og lysten til at tage ansvar.
Stillingerne er på fuldtid med base i henholdsvis Sorø og Vissenbjerg. Tiltrædelse er 1. september 2025 på Sjælland og efter aftale på Fyn. Vi evaluerer ansøgninger løbende og venter gerne på de rette.
Hvis du kender nogen, der kunne være interesseret i jobbet – eller måske selv er det – kan du læse mere her:
Kender du én, der kunne være interesseret, så send gerne stillingsopslagene videre:
Skovfogedassistent – Sjælland
Skovfogedassistent – Fyn
På forhånd tak for hjælpen!